İftar ve sahurda beslenme önerileri

genişletmek

KAYNAKİHA

Uzmanlar, Ramazan ayında sağlıklı beslenmenin sadece fiziksel sağlığı değil aynı zamanda ruhsal ve duygusal dengeyi de desteklediğini söylüyor. İftar sonrası hızlı ve ağır yemeklerden uzak durulması ve uyumlu bir beslenme programıyla adım adım vücuda enerji verilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksel, iftar ve sahurda nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

“Öğün atlamayın”

Bu dönemde doğru ve dengeli beslenmek için sahur ve iftarın atlanmaması gerektiğini vurgulayan Yüksel, şöyle konuştu: “Yemek yemeden sadece su içerek sahur yememek veya oruç tutmamak büyük zararlardır. Sahur yemeğinin tüketilmemesi açlığın yaklaşık 16 saatten 20 saate kadar çıkmasına neden olur. Bu durum açlık kan şekerinin daha erken düşmesine ve günün verimsiz geçmesine neden oluyor” dedi.

“Sahurda hafif yiyecekler yiyin”

Sahurda hafif yiyecekler tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksel, şöyle konuştu: “Gece boyunca metabolizma hızı düştüğü için sahurda yenen ağır yemeklerin yağa dönüşme hızı kilo alma riskini oluşturuyor. “Bu nedenle peynir, yumurta, zeytin gibi kahvaltılık yiyecekleri veya sahurda çorba, salata gibi hafif yiyecekleri tüketmenizde fayda var” dedi.

“Kısa sürede çok fazla yemeyin”

Diyetisyen Yüksel, “Oruç tutarken yapılan hatalardan biri de iftarda kısa sürede çok fazla yemek yemektir.” “İftarda oruç tutulduğu için gün içerisinde kan şekeri düşüyor. Bu durum kişinin kısa sürede çok fazla yemek tüketme isteği duymasına neden oluyor. Bu durum hem kilo alımına hem de ileride çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor” diye konuştu. .

Ramazan ayında sıvı tüketiminize dikkat edin

Sıcaklık ve nemin artmasıyla birlikte vücut ısısının da arttığını kaydeden Yüksel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Metabolizma bu duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Sıcaklığın etkisi altında insan vücudunda terleme artar. Bu süreçte vücuda yeterli sıvı alınmazsa mineral kaybına bağlı olarak mide bulantısı, bayılma, baş dönmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle günde ortalama 2-2,5 litre su tüketmelisiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir