Türkiye'de epidural anestezi tercihi %1'in altındadır.

genişletmek

KAYNAKİHA

Uzman Dr. Ahmet Anaç, epidural anestezi adı verilen yöntemle, anne adaylarına, doğumdan önce belden özel bir iğne kullanılarak omuriliğe yerleştirilen bir kateter yoluyla anestezik bir madde verilerek belden aşağısı uyuşturulur. Bu işlemin, doğum öncesi ve sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemesini sağlayarak anne adaylarının doğumunu kolaylaştırdığını, halk arasında bu işlemin Prenses Doğumu olarak da bilindiğini söyledi.

Prenses doğumunun anne adayları için oldukça ağrısız, sağlıklı ve kolay olduğunu, günümüzde sıklıkla tercih edildiğini, anneye ve bebeğe ciddi bir zarar vermediğini söyleyen Dr. Anaç, diğer ülkelerde oldukça popüler olan epidural anestezi yönteminin Türkiye'de nadiren tercih edildiğini söyledi.

Epidural anestezi ile doğum oranının Fransa'da yüzde 87, Amerika ve İskandinav ülkelerinde yüzde 90'ın üzerinde olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 1 civarında olduğunu söyleyen Dr. Anaç, şunları söyledi: “Ülkemizde epidural anestezi ile yapılan, prenses doğum dediğimiz doğumu yeterince tanıtamadığımıza inanıyorum. Bu sürecin anne adaylarına doğru ve bilinçli bir şekilde aktarılması gerekiyor. Umarız.” desteklenecektir.” Devlet tarafından. Epidural anestezi ücretleri devlet tarafından karşılanmadığı için anneler doğum sırasında kendi bütçelerinden ödemek zorunda kalıyor, bu nedenle pek tercih edilmiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir