Şikayetler 2 kat arttı! Uzman uyarıyor: 'Bu saatlerde dışarı çıkmayın'

Uzman, İzmir Şehir Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Polikliniğindeki hasta sayısının birkaç ay öncesine göre iki kat arttığını söyledi. Dr. Döne Gülçin Unutmaz Erkaya, Şubat-Mayıs ayları arasında hasta yoğunluğunun normal olduğunu söyledi. Doktor, hastaların ayakta tedavi gördüğünü, bahar alerjisinin bulaşıcı hastalıklardan bazı farklılıkları olduğunu söyledi. Erkaya, şöyle konuştu: “Özellikle polenler ve ağaçlar çiçek açtığında hastalarımızda artış oluyor. Bu beklediğimiz bir şey. Alerjik hastalıkların diğerlerinden farkı tekrarlamalarıdır. Her yılın belirli dönemlerinde tekrarlayan ve gözlemlenen rahatsızlıklar Geçtiğimiz yıl alerjik bir hastalıktan dolayı meydana geldi. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük.” “Varsa ve aynı evde yaşayan kişilerde bu belirtilere rastlanıyorsa buna enfeksiyon denir. Bu durumlarda bizzat doktora başvurulması tavsiye edilir” dedi.

“GENELLİKLE GÖZLER VE BURUNLA İLGİLİ ŞİKAYETLER VAR”

Uzman, bazı bireylerin alerjik hastalıklara yatkın olduğunu kaydetti. Erkaya, çocukluk çağında besin alerjisi ve cilt rahatsızlıkları olan kişilerin daha duyarlı olduğunu, aile öyküsü olanlarda riskin daha fazla olduğunu söyledi. Ancak Dr., bu kriterlerin hiçbirini karşılamayan kişilerde alerjik hastalığın 40 yaşından sonra bile başlayabileceğine dikkat çekiyor. Erkaya, hastalığın belirtileriyle ilgili şunları söyledi:

“Alerjide önemli olan yılın belli dönemlerinde aynı sorunların ortaya çıkmasıdır. Genellikle göz ve burunla ilgili şikayetler olur. Burun akıntısı, hapşırma, nefes darlığı, öksürük, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma gözler Alerjik hastalarda gözler daha belirgindir, çünkü enfeksiyonlar aynı zamanda öksürüğe ve nefes darlığına da neden olabilir. “Ayırt edici faktör ateştir. Yüksek ateş ve akut başlangıç, bize enfeksiyonu düşündürüyor.”

ALERJİYE KARŞI UYARI-UZMAN-POLLEEN-UCUS_35836 (2)

'MASKE VE GÖZLÜK KULLANIN'

Uzman Dr. Erkaya, korunma yöntemlerine ilişkin şunları söyledi: “Polen alerjisi için öncelikle alerjenden uzak durmak önemli. Polenlerin yoğun olduğu saat ve dönemlerde mümkünse dışarı çıkmamalısınız. Özellikle rüzgarlı. sabah saatlerinde. Polen emisyonu güneşin doğduğu saat 05.00 ile 09.00 arasında daha yoğundur. Dışarı çıkmak gerekiyorsa bağ veya bahçeye gidin. Dışarıdan gelen polenler evde bile taşınır, Dışarıdan gelir gelmez kıyafetlerinizi çıkarmanız ve duş almanız önerilir.Arabanın camlarını kapalı tutmanız ve klima filtrelerini düzenli olarak temizlemeniz önerilir.Koruyucu önlemlerin yanı sıra ağızdan alınan ilaçlar Burun spreyleri ve anti-alerji spreyleri önerilir. Tedavi için “Onlara aşı yapalım” dedi.

UYARI-ALERJİYE KARŞI-UZMAN-POLENLER-UCUS_35836

'TEDAVİ SÜRESİ 3 AY İLE 5 YIL ARASINDA DEĞİŞİYOR'

Uzmanlar, tedbirlerin yaşam kalitesini artırabileceğini ve şikayetlerin yüzde 50 oranında azalmasını sağlayabileceğini söyledi. Dr. Erkaya, şöyle konuştu: “Tedavi süresi hastadan hastaya değişmektedir. Periyodik tedavi şubat-mayıs ayları arasındadır. Hastanın şikayetleri şiddetli ise alerji aşısına başlandığında tedavi süresi 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Buna göre Dr. Hastalardan aldığımız geri bildirimlere göre hastalığı mart ayı sonlarında yaşayanlarda şikayetler genellikle şubat ayı başlarında başlıyor.” “Hastalığın değiştiğini görüyoruz. Muhtemelen hava sıcaklığının artması ve mevsim geçişleri buna sebep oldu. Alerjik hastalıkların akciğerlere bulaşıp astıma dönüşme riski var, önlem alınmasını öneriyoruz” dedi. (DHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Erdoğan'ın Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaretiErdoğan'ın Alparslan Türkeş'in mezarını ziyareti
Adana'da 'Manda Savaşı'Adana'da 'Manda Savaşı'
Mansur Yavaş: Mansur Yavaş: “Çağrımı tekrarlayacağım, gerisini biliyorlar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir