Sahurda mutlaka yemelisiniz! Sizi tok tutan yiyecekler! Oruç sırasında hangi yiyecekler sizi tok tutar? Ramazan ayında tüketilmesi gereken besinler…

genişletmek

Oruç sırasında hangi yiyecekler sizi tok tutar?

Oruç döneminde tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Gün boyu aç ve susuz kalacağınız için sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Genellikle oruç tutan kişiler iftar sırasında çok çeşitli yiyecekler yerler. Sahurda ise daha hafif ve doyurucu yiyecekleri tercih ediyor. İftar ve sahurda tüketebileceğiniz pek çok yiyecek var. Bazı yiyecekler daha uzun süre sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Çorba

İftar veya sahur için çorbayı tercih edebilirsiniz. Çorba hem sağlığınız hem de tok kalmanız açısından oldukça önemlidir. Elbette Ramazan ayında tüketeceğiniz çorbanın sebze veya tavuk olması daha iyi olur.

yoğurt

Oruç sırasında iftar menünüze yoğurt eklemek tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik yoğurdun sağlıklı bir besin olduğunu herkes biliyor. Bu nedenle Ramazan ayında sıklıkla yoğurt tüketebilirsiniz.

Yumurta

Sahurda kahvaltı ürünlerini tercih etmenizde fayda var. Tok kalmak için çoğunlukla haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Sahurda yumurta tüketeceğiniz için daha hafif olması adına haşlamayı veya az yağlı olarak kızartmayı tercih edebilirsiniz.

buz

Tok tutan meyvelerden biri olan muzu iftardan sonra mutlaka tüketmelisiniz. Bu lezzetli ve doyurucu meyveyi yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ramazan ayında hangi besinler tüketilmeli?

Ramazan ayında genellikle yağsız veya az yağlı yemekler tercih edilmelidir. Özellikle sahurda sizi rahatsız edecek yiyecekleri mutlaka tüketmelisiniz. Rahatsız edici ürünler yağlı ve ağır yemeklerdir. Bu yemeklerden uzak durmakta fayda var.

Ramazan ayında ızgara balık, tavuk ve patates, kızarmış patlıcan, taze fasulye ve çorba gibi sağlıklı yemekleri iftar menünüze ekleyebilirsiniz. Ayrıca yoğurt ve salata da sık sık tüketilmelidir.

Sahurda kahvaltılık ürünler tercih edilmelidir. İftar ve sahur arasındaki su tüketimi de dengelenmelidir. Yani suyu bir anda içmeye çalışmamalısınız. İftardan sahura kadar suyu yavaş yavaş içmek daha sağlıklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir