Ramazan'da kimler oruç tutamaz? Uzman, oruç tutması sakıncalı olan kişileri açıkladı

Ramazan ayı, Müslüman vatandaşlar için manevi bir deneyim ve önemli bir oruç ayıdır. Oruç tutmak herkese uygun olmayabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Durman, ramazanda oruç tutmanın tehlikeli olduğu kişileri sıraladı.

RAMAZAN'DA KİMLER ORUÇ TUTMAZ?

Tip 1 diyabet, gestasyonel diyabet (gebelik diyeti), insülin kullanan tip 2 diyabet hastaları ve sıklıkla kan şekeri düşüklüğü ve kan şekerinde düzensizlik görülen diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutması sakıncalıdır.

şekeri ölç

Özellikle şeker hastaları Ramazan ayında oruç tutmak ister ancak bazı şeker hastaları için oruç tutmak tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Yemek masası

Diyabet hastalarının yanı sıra kalp hastalarına, böbrek hastalarına, yüksek tansiyon hastalarına, antikoagülan kullanan hastalara, hamile ve emziren annelere, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara da oruç önerilmemektedir.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İçişleri Bakanı Yerlikaya: Operasyonlarda 599 kaçak göçmen ve 20 organizatör yakalandı İçişleri Bakanı Yerlikaya: “Kalkan-18” operasyonlarında 599 kaçak göçmen ve 20 organizatör yakalandı
Fatih Altaylı şunları söyledi: Fatih Altaylı, “Şükrü Genç'i sokakta görsem elini sıkmazdım!” Gösterisine misafir davet etti ve sebebini şöyle açıkladı
Gaziantep'te göçmen faciası!  Boğulmaktan öldülerGaziantep'te göçmen faciası! Boğulmaktan öldüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir