Ramazan ayında doğru ve dengeli beslenmeye dikkat edin

KAYNAKİHA

Ramazan ayında doğru ve dengeli beslenmenin önemi büyük; uzmanlara göre sahur ve iftarda hafif yiyecekler tüketilmeli. Ayrıca su kaybını ortadan kaldıracak besinlere de ağırlık verilmelidir.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Bilal Boztosun, “Sahurda ve iftarda acıkmamak için aniden çalışıyorum ve bu sefer göğüs ağrısı başlıyor. Hastalarımız bu kez acil servise yüksek tansiyon şikayetiyle geliyor. Sahurda ve iftarda orucunuzu açtığınızda hafif bir çorba ile başlayın, hafif yiyecekler yiyin, yavaş yavaş artırın ve su içmeyi unutmayın. Kızarmış, tuzlu ve aşırı baharatlı beslenmenize dikkat ederken dengeli ve düzenli bir beslenme uygulayın” dedi.

Ramazan ayında doğru ve dengeli beslenmeye dikkat edin

Uzmanlar, doktor onayı olmadan oruç tutmanın kalp, tansiyon ve şeker hastaları için tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. “Yakın zamanda bypass, stent, balon taktırdıysanız, kalp krizi geçirdiyseniz ya da kalp yetmezliği yaşadıysanız lütfen doktorunuza danışmadan ilaçlarımı ayarlamam ya da sürdürmem konusunda ısrarcı olmayın. Sağlık açısından herhangi bir tazminat söz konusu değildir.” Tansiyon sorunlarınız varsa tuz alımınızı dengelemeniz gerekir. Şeker sorununuz varsa ramazanda oruç tutmayın.”

İFTAR MENÜSÜ… Ramazan ayının ilk günü için hafif, hazırlaması kolay ve sağlıklı iftar menüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir