Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir? Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanserinin erken tanısı tedavi başarısını ve hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırır. Bu nedenle risk altındaki kişilerin düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi ve belirtiler ortaya çıktığında hemen doktora başvurması önemlidir. Farkındalık ve erken müdahale, pankreas kanserinin ölümcül etkilerinin azaltılmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Pankreas kanseri nedir?

Pankreas, midenin arkasında, karın bölgesinde yer alan ve sindirim enzimleri ve hormonları (örneğin insülin) üreten bir organdır.

Pankreas kanseri, sindirim sisteminin önemli bir organı olan pankreasta ortaya çıkan bir kanser türüdür. Pankreas kanseri sıklıkla ileri evrelerde teşhis edilir ve bu da tedavi seçeneklerini sınırlayabilir. Pankreas kanseri riskini artıran faktörler arasında ileri yaş, ailede pankreas kanseri öyküsü, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, obezite ve kronik pankreatit yer alır.

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?

Pankreas kanserinin erken evrelerinde sıklıkla hiçbir semptomu yoktur, bu da tanıyı zorlaştırabilir. Pankreas kanserinin belirtileri şu şekildedir:

  • Karın ağrısı
  • Sarılık
  • İdrar renginin koyulaşması
  • açık renkli tabure
  • İştah kaybı ve kilo kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Şişme
  • Diyabet

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

Tanı genellikle görüntüleme teknikleri (BT, MR, EUS), biyopsi ve kan testleri kullanılarak konulur. Tedavi seçenekleri, kanserin evresine bağlı olarak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik tedaviyi içerebilir.

Pankreas kanserini tedavi etmek için genellikle ameliyat yapılır. Ameliyatın gerekli olduğu durumlarda Whipple ameliyatı, distal pankreatektomi veya total pankreatektomi yapılabilir. Whiplle ameliyatında pankreasın başı, duodenumun bir kısmı ve safra kesesi çıkarılır. Distal pankreatektomi işleminde pankreasın kuyruğu ve gövdesi çıkarılır. Total pankreatektomide pankreasın tamamı çıkarılır. Ameliyat sonrasında kemoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik tedavi uygulanabilmektedir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Araçtan kurşun yağdı: 1 ölüAraçtan kurşun yağdı: 1 ölü
Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına AtanmasıDevlet Denetleme Kurulu Başkanlığına Atanması
Yıldırım gökyüzünü aydınlattı!  Başkentte şiddetli yağış etkili oldu, elektrik kesintisi yaşandıYıldırım gökyüzünü aydınlattı! Başkentte şiddetli yağış etkili oldu, elektrik kesintisi yaşandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir