Otizmli bireylerde erken tanı ve özel eğitim sürecine odaklanan proje – SAĞLIK

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Toplantıyı Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan'ın üstlendiği “Toplumda Otizm Konusunda Farkındalık ve Bilgilendirme” başlıklı proje, otizmli bireylerin sosyal farkındalığının artırılmasını amaçlıyor. Farklı disiplinlerden akademisyenlerin yer aldığı projede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Özbaran, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Diken, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Girli, Maltepe Üniversitesi Dr. Ersin Ufuk Timuçin ve Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör araştırmacı olarak katılıyor.

Proje ekibini, AB Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. makamında karşılayarak tebrik etti. Bilgehan Gültekin, şunları söyledi: “Fakülte olarak topluma katkı sağlamak amacıyla farklı alanlardaki sosyal sorumluluk projelerine önem veriyor ve bunlar için nitelikli çalışmalar yürütüyoruz. Öğretmenimiz Doç. Dr. “İlknur Aydoğdu Karaaslan ve ekibini hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projesinden dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

“Farkındalık yaratarak bilgilendirecek”

Projenin amacına değinen Doç. Aydoğdu Karaaslan, şunları söyledi: “Otizmli bireylerin gelişimiyle ilgili tek bilimsel gerçek, ülkemiz genelinde ilk dönemde yoğun ve kaliteli özel eğitime ihtiyaç duyulması nedeniyle erken teşhis edilemeyen otizmli bireylerin bulunmasıdır. “Projeyle otizmli bireylerin gelişimlerinin en önemli unsuru olan erken tanı ve erken özel eğitim sürecine dahil edilmesinin gerekliliğine dikkat çekerek toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Doç. Aydoğdu Karaaslan, şunları söyledi: “Hedef kitle olarak anne-baba adayları, pedagoglar ve eğitimciler başta olmak üzere toplumu oluşturan tüm bireylere otizm konusunda farkındalık ve farkındalık kazandırmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla bu noktada bazı otizmli bireylerin hayatlarına olumlu katkı sağlanacak ve bilgi sahibi olunacaktır. Proje ekibi olarak otizmli bireylerin sosyal hayata katılımlarına ve akademik eğitim ortamlarından dışlanmadan yararlanabilmelerine, temel insan haklarının altını çizerek katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Projenin etkinlik aşamasında velilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin asenkron, bireysel veya grup halinde izleme olanağına sahip olacağı video içerikleri üretilecek. Hazırlanan video içeriği, toplumun her kesiminden bu sorundan etkilenen, otizm konusunda bilgilenmek ve farkındalık yaratmak isteyen kişilere dijital kanallar aracılığıyla sunulacaktır” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir