Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı neden olur, kulak ağrısı nasıl dindirilir?

Kulak ağrısı her yaştan insanın yaşayabileceği rahatsız edici bir durumdur. Kulak ağrısının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında enfeksiyonlar, kulakta irin birikmesi, kulak zarı yırtılması veya basınç değişiklikleri yer alır. Bu durumlar günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve rahat iletişim kurmanıza engel olabilir.

Kulak ağrısına ne sebep olur?

Kulak ağrısının en yaygın nedenlerinden biri kulak enfeksiyonlarıdır. Özellikle çocuklarda sık görülür ancak yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Kulak enfeksiyonları, genellikle bakteri veya virüslerin neden olduğu, orta kulak iltihabı olarak bilinen bir durumdur. Bu, kulak içindeki basıncın artmasına ve dolayısıyla ağrıya neden olur. Bir diğer yaygın neden ise kulak tıkanıklığıdır. Uçak yolculuğu, yüksek irtifa yolculuğu veya basınç değişiklikleri gibi durumlar kulak tıkanıklığına neden olabilir. Bu tıkanıklık kulakta artan basınç ve ağrıya neden olabilir.

Kulak ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Kulak ağrısı birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ciddi değildir. Ancak kulak ağrınıza aşağıdakilerden herhangi biri eşlik ediyorsa doktora görünmeniz önemlidir:

 • Ateş 38 derecenin üzerinde ise,
 • Ağrı kesicilerle geçmeyen veya uykunuzu kaçıran ağrılarınız varsa,
 • Ani veya kademeli işitme kaybınız varsa,
 • Başınız dönüyorsa veya dengenizi kaybediyorsanız,
 • Kulak akıntınız varsa,
 • Yüz felci meydana gelirse.

Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir?

Çocuklarda kulak ağrısı sık görülen bir sorundur ve birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En yaygın nedenlerden bazıları orta kulak enfeksiyonları, kulak kiri birikmesi ve yutma tüplerinin tıkanmasıdır. Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir diye sorulduğunda şu cevapları verebiliriz:

 • Sıcak sudan ılık, ıslak bir bezi sıkın ve 10 ila 15 dakika boyunca bebeğinizin kulağına bastırın.
 • Çok su iç.
 • Yaşınız uygunsa sakız çiğneyin.

Sol kulak ağrısına ne sebep olur?

Sol kulak ağrısı, kulak kepçesinden iç kulağa kadar kulağın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen yaygın bir semptomdur. Sol kulak ağrısının birçok olası nedeni vardır ve altta yatan nedene bağlı olarak ağrı keskin, zonklayıcı veya donuk olabilir. Sol kulak ağrısı genellikle orta kulak enfeksiyonu, kulakta kulak kiri birikmesi, yabancı cisim girişi, kulak zarı yırtılması, basınç farkı, sinüzit gibi nedenlerle hissedilebilir. Sol kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna şu cevapları verebiliriz:

 • Kulağınıza sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
 • Ağrı kesiciyi doktorunuzun uygun görmesi halinde kullanabilirsiniz.
 • Çok su iç.
 • Kulağı kulak kiri ile karıştırmayın.
 • Tütün ürünlerinden uzak durun.

Sağ kulak ağrısına ne sebep olur?

Sağ kulak ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve altta yatan nedene bağlı olarak ağrı keskin, zonklayıcı veya donuk olabilir. Sağ kulak ağrısının nedenleri sol kulak ağrısının nedenleri ile aynıdır. Orta kulak iltihabı, sinüzit, kulakta yabancı cisim, kulak zarı hasarı gibi nedenler ağrıya neden olabilir. Sağ kulak ağrısına neyin iyi geldiği konusunda yukarıdaki tavsiyelere kulak verebilirsiniz. Ancak sağ veya sol kulağınızda ağrı hissettiğinizde kendi kendinize tedavi etmek yerine doktora başvurmak daha iyi bir seçenektir.

Kulak ağrısı nasıl giderilir?

Kulak ağrısı genellikle enfeksiyon, tıkanıklık veya basınç değişikliği gibi durumlar nedeniyle oluşur. Ağrı rahatsız edici olabilir ancak genellikle evde atabileceğiniz birkaç adımla hafifletilebilir. Örneğin kulak bölgesine parmak uçlarınızı kullanarak nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bu dolaşımı artırarak ağrıyı azaltabilir.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kabine toplantısında fırtına çıktı! Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıtKabine toplantısında fırtına çıktı! Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıt
Abdülkadir Selvi'nin 'Gezi Parkı'ndaki görünümü gündem oldu! Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum itiraz ettiAbdülkadir Selvi'nin 'Gezi Parkı'ndaki görünümü gündem oldu! Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum itiraz etti
TRT Lefkoşa temsilcisi Sefa Karahasan KKTC'de tutuklandı TRT Lefkoşa temsilcisi Sefa Karahasan KKTC'de “sahte diploma” nedeniyle tutuklandı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir