Kaşıntı için hangi doktora başvurmalısınız? Kaşıntıyı hangi bölüm tedavi eder?

genişletmek

Kaşıntı için hangi doktora başvurmalısınız?

Vücutta derinin bir kısmında veya tamamında meydana gelebilen kaşıntı, birçok insanda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen bir durumdur. Kaşıntı boğaz, burun, gözler, anüs gibi yerlerde de ortaya çıkabilir. Pek çok sağlık sorunu kaşıntının arkasına gizlenebilir ve bu durum bazen gerçekten rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Kaşıntının nedeni araştırılıp tedavi edilmezse altta yatan hastalık ilerleyebilir ve bunun sonucunda çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca uykusuzluğa, şiddetli kaşıntıya ve depresyona da neden olabilir. Kaşıntının nedenine göre farklı doktorlara başvurmanız gerekir. Bunlar;

Cilt hastalıkları: En sık görülen kaşıntılı cilt hastalıkları egzama (dermatit), uyuz, sedef hastalığı, bit, su çiçeği ve kurdeşendir. Kaşıntı genellikle cildin belirli bir bölümünü etkiler. Kaşıntıya sıklıkla tahriş olmuş, kırmızı deri ve kabarcıklar eşlik eder. Bu tür sorunlar için dermatolojiye başvurmak gerekir.

Karaciğer Hastalıkları: Kaşıntıya neden olan başlıca karaciğer hastalıkları; siroz, hepatit, safra kesesi tıkanıklığı ve pankreas hastalıkları. Karaciğer hastalığına bağlı olarak gelişen kaşıntı en çok sırt bölgesinde görülür. Kaşıntının şiddeti genellikle gündüzleri ve kış aylarında artar. Diyabet, karaciğer gibi hastalıkların neden olduğu kaşıntıların tedavisi için dahiliye bölümüne başvurmak gerekir.

Kaşıntıyı hangi bölüm tedavi eder?

Kaşıntı genellikle dermatoloji bölümü tarafından tedavi edilir. Kaşıntısı olan bir kişinin öncelikle bir dermatoloğa başvurması gerekir. Aynı zamanda dermatoloji bölümüne de gitmeniz gerekmektedir. Eğer ciltte kaşıntıya neden olabilecek belirli durumları tespit edemiyorsanız, kaşıntıya neden olabilecek diğer hastalıkları araştırmalısınız. Öncelikle kansızlık, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, bağırsak parazitleri ve tiroid hastalığına ilişkin gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Kansızlık için hangi doktora başvurmalısınız? Kansızlıkla hangi bölüm ilgilenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir