Karpuzun Besin Değeri: Karpuz Kaç Kalori?

genişletmek

Karpuzun Besin Değeri: Karpuz Kaç Kalori?

Besin değerleri açısından bakıldığında karpuz en önemli meyveler arasında yer alır. Bu bağlamda 100 gramı ele alırsak pek çok farklı besin değeri ortaya çıkıyor;

– 30,4 kalori
– 7,6 gram karbonhidrat
– 0,61 gram protein
– 0,3 mg demir
– 7 mg kalsiyum
– Toplam yağ 0,2 gram

Bu sayede yukarıda belirtilen besin değerlerine ek olarak C vitamini, kalsiyum ve magnezyumu da içerdiği söylenebilir. Bu nedenle sağlığa iyi gelen ve şişmanlatmayan meyvelerden biridir.

Ay şeklindeki karpuz diliminde kaç kalori var?

Karpuzlar genel olarak boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak birbirine az çok benzer bir yapıya sahip oldukları için hilal şeklindeki karpuz diliminin ne kadar kaloriye sahip olduğunu anlamak mümkün. Bir dilim karpuzun 45 kcal içerdiği söylenmelidir. Ancak ince bir dilim karpuz 90 kcal içerir.

Aynı şekilde orta boy bir dilim karpuz da 105 kcal sağlar. Kalın bir karpuz diliminin yaklaşık 130 kcal içerdiği söylenebilir. Bu kriterler doğrultusunda gün içerisinde ortalama bir porsiyon veya dilim karpuz tüketmek mümkündür. Ancak yine de bunun çok da abartılmaması gerektiğini söylemek mümkün.

Bir dilim karpuzda ne kadar şeker var?

Özellikle diyet yaparken en önemli faktörlerden biri şekere dikkat etmektir. Çünkü tüketilen birçok farklı meyve türü önemli miktarda şeker içermektedir. Karpuz da bu bağlamda sorguladığımız meyveler arasında yer alıyor.

Tek bir dilim karpuz tükettiğinizde içinde 10 gram şeker bulunur. Bazıları fruktoz, bazıları ise glikoz olarak ayırt edilir. Doğal olarak bunlar doğal şekerlerdir ve aşırıya kaçmadığınız sürece gün boyu düzenli olarak karpuz tüketmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir