Kansızlık için hangi doktora başvurmalısınız? Kansızlıkla hangi bölüm ilgilenir?

genişletmek

Kansızlık için hangi doktora başvurmalısınız?

Demir eksikliğine bağlı anemide hastalar kendilerini halsiz, yorgun ve halsiz hissederler. Yorgunluk belirtilerinin yanı sıra nefes darlığı, konsantrasyon sorunları gibi faktörler de hastalığın önemli belirtileri arasında yer alıyor. Olası anemi şüphesi durumunda başvurulacak doktorun Dahiliye uzmanı olması gerekmektedir.

Düzenli olarak kansızlık yaşamak önlem ve dikkat gerektiren bir durumdur. Bu durum hastaların yaşamını olumsuz etkilemekte ve iş başarısını düşürmektedir. Kansızlık belirtileri gözlemlenirse aile doktorunuz veya dahiliye bölümünüz, B12 vitamini veya demir eksikliği olup olmadığını belirlemek için tam kan sayımı yapabilir.

Kansızlıkla hangi bölüm ilgilenir?

Kansızlık tedavi edilmezse ileride daha büyük sorunlara yol açacaktır. Belirtilerin başlamasından sonra hastanelerin Dahiliye bölümlerine başvurmak gerekir. Dahiliye uzmanlarının talep ettiği tetkikler sayesinde kansızlık olup olmadığının tespiti mümkündür. Dahiliye doktorlarının muayenesi sonrasında gerekli görülmesi halinde hastalar hematoloji bölümüne yönlendirilebilmektedir.

Aneminin belirtileri nelerdir?

Kanda yeterli miktarda kırmızı kan hücresi veya hemoglobin bulunmadığında ortaya çıkan duruma anemi veya anemi denir. Aneminin insan vücudunda bazı belirgin belirtileri vardır. Bu belirtiler şunlardır:

– Kısa sürede yorulmayın

– baş dönmesi

– Göğüs ağrısı

– Cildin solukluğu

– bacak ağrısı

– Baş dönmesi

– Uykusuzluk hastalığı

Aneminin nedenleri nelerdir?

Vücudun hayatta kalabilmesi için kırmızı kan hücrelerine ihtiyacı vardır. Anemi, kanda yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmadığında ortaya çıkar. Aneminin nedenleri şunlardır:

– Vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretilememesi

– Kanama nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin azalması

– Kırmızı kan hücreleri vücuttan normalden daha kısa sürede atılır

Karın ağrısı için hangi doktora başvurmalısınız? Karın ağrısı hangi bölümde tedavi edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir