Kaju Fıstığının Besin Değeri: Kaju Fıstığı Kaç Kalori?

genişletmek

Kaju fıstığının besin değeri

100 gram kaju fıstığı 32,69 gram karbonhidrat, 15,31 gram protein ve 46,35 gram yağ içerir. 16 mg sodyum ve 565 mg potasyum içeren 100 gram kaju, aynı zamanda 45 mg kalsiyum da içeriyor.

Kaju fıstığında kaç kalori var?

Kaju fıstığı her mevsim tüketilebilen sağlıklı bir kuruyemiştir. Her ne kadar pek çok kişi özellikle yağlı olduğu için tüketmekten çekinse de sağlıklıdır. Aşırıya kaçmadığınız sürece kaju fıstığını atıştırmalık olarak veya salatada tüketmek sizi daha uzun süre tok tutacaktır. 1 avuç kaju fıstığı 230 kaloridir. 100 gram kaju ortalama 574 kaloriye karşılık gelir ve bunun %35'i karbonhidrat, %16'sı protein ve %49'u yağdır.

Kaju fıstığının faydaları nelerdir?

K, C ve E vitaminleri açısından zengin olan kaju fıstığının %70'i yağdır. Kaju fıstığının %19'u karbonhidrat, %11'i ise proteindir. Her ne kadar yağ içeriği nedeniyle kilo aldıran bir gıda olarak görülse de kandaki iyi kolesterolü arttırdığı için sağlıklıdır. Porsiyon kontrollü tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu da biliniyor.

Zeaksantin sayesinde UV ışınlarını bloke eder ve göz sağlığına da oldukça faydalıdır. Diş çürümesine neden olan bakterileri yok etmek için kaju tüketilmesi de tavsiye edilir. Ayrıca içerdiği %75 oranında tekli ve çoklu doymamış yağlar sayesinde beyin sağlığını da korur. Kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olduğundan kemik sağlığına da oldukça faydalı bir besindir.

Kaju ayrıca siğil ve nasır tedavisinde de tercih edilir. Kaju iyileştirici özelliklerinin yanı sıra ateşi düşürmede de etkilidir. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde gastrit ve mide ülserlerine karşı da etkili olduğu söylenebilir. Cildin nem dengesini korur ve E vitamini açısından zengin olduğundan cildi beslediği ve yaşlanma belirtilerini geciktirdiği bilinmektedir.

Kaju fıstığı hangi mevsimde yenir?

Kurutulmuş meyve olarak yenen kajuyu yemeklerde veya pişirilerek de kullanabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı genellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Kaju lezzetli bir fındıktır ve çocukların en sevdiği kuruyemişler arasında yer alır. Kavisli yapısı sayesinde çocukların dikkatini çeker.

Aynı zamanda içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Kaju fıstığı kışın hareketsiz kişilerde tüketilirse bağırsaklar daha düzenli çalışacaktır. Kajuyu her öğünde, atıştırmalık yemeklerde veya salatalarda kullanabilirsiniz. Kaju fıstığının faydaları bilindikçe ülkemizde de giderek daha fazla insan tarafından tüketildiği söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir