Hangi besinler magnezyum içerir? Magnezyum açısından en zengin besinler…

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Bu bağlamda magnezyum birçok farklı gıda türünde bulunur. Bu besinleri eşit miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu magnezyumu yeterli miktarda alma şansı verir. Bunlar arasında sebzeler, baklagiller, yulaf gevreği, muz, yağlı tohumlar, tam tahıllar ve patates gibi besinler öne çıkıyor.

Hangi besinler magnezyum içerir?

Magnezyum içeren gıdalar sebze ve yeşilliklerin yanı sıra tahıl ürünleri gibi birçok farklı türde bulunur. Tabii bunların arasında meyve çeşitleri de yer alıyor.

-Yağlı tohumlar
– Sebzeler
– Buz
– Bütün gıdalar
– Yulaf ezmesi
– Patates
– Baklagiller
– Yer fıstığı

Yukarıdaki listede farklı miktarlarda magnezyum bulunmaktadır. Bu miktarları dengeli bir şekilde elde etmek için bu besinlerin çoğunu eşit miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir.

Magnezyum açısından zengin gıdalar

Magnezyum açısından en zengin besinler arasında sebze, muz, yulaf gevreği ve fındık gibi besinler yer alır. Elbette tam tahıllar ve patates gibi farklı besin kaynaklarının da olduğu söylenebilir. Bu konuda vücudun ihtiyaç duyduğu ve gerekli yapıyı elde edebilecek besin kaynakları olduklarını açıklığa kavuşturmak gerekir.

Magnezyum içeren bu besinleri ne az ne de çok miktarda tüketmek elbette doğrudur. Bu durumda yapılacak en doğru şey bu besinleri dengeli ve eşit oranlarda, farklı zamanlarda tüketmektir. Bu nedenle doğru miktarda magnezyum almak için fındık, deniz ürünleri ve diğer birçok gıda türünü tüketebilirsiniz.

Magnezyumun önemi nedir?

Magnezyum normal kan basıncı seviyesine katkıda bulunan en önemli yapı taşlarından biridir. Kalp ritminin dengelenmesi, kemik sağlığının korunması ve güçlendirilmesi açısından en önemli mineraller arasında öne çıkıyor. Duygusal bozukluklar, migren, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet gibi birçok rahatsızlığa karşı önemli faydalar sağlıyor.

Genel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek için vücutta belli miktarda magnezyumun bulunması çok önemlidir. Bu hedefe ulaşmak için gerekli miktarda magnezyumun dengeli bir şekilde tüketilmesi ve magnezyum içeren besin kaynaklarının tüketilmesi gerekmektedir.

Magnezyum eksikliği belirtileri

İştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk ve kabızlık gibi çok sayıda semptomun ortaya çıkması magnezyum eksikliğine işaret eder. Saç dökülmesi gibi ilerlemiş durumlar da vardır.

Kas krampları, zihinsel karışıklık, kalp ritim bozuklukları, vücut uyuşukluğu ve konsantrasyon eksikliği gibi durumların da ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Bu tür unsurları ortadan kaldırmak veya ortadan kaldırmak için magnezyum içeren dengeli besin kaynakları tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir