Ceviz suyunun faydaları nelerdir? Aç karnına ceviz suyu içmek ne işe yarar?

Ceviz, kuruyemişler arasında besin içeriği oldukça zengin olan bir meyve türüdür. Ceviz kabuk yapısına sahip olup çeşitli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Cevizin kabuklarının veya içinin suda bekletilmesiyle elde edilen suya ceviz suyu denir. Ceviz suyu faydalarla doludur. Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan bu suyun insan sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Ceviz suyunun faydaları nelerdir?

Ceviz suyu, doğru miktarda tüketildiğinde sayısız fayda sağlayan önemli bir şifa kaynağıdır. Cevizden elde edilen bu su, vücuda çeşitli faydalar sağlayan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve önemli yağlar içerir.

Ceviz suyunda E vitamini, C vitamini, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini gibi vitaminlerin yanı sıra çinko, demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, selenyum ve magnezyum gibi mineraller de bulunur. Omega-3 ve çeşitli antioksidan bileşenler açısından da zengin bir besin olarak da biliniyor. Ceviz suyunun faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • İçerdiği çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklığı destekler.
 • Güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Cevizin erkek üreme sağlığına olumlu etkileri de cevizin erkeklere faydaları arasındadır.
 • Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi durumların giderilmesinde etkilidir.
 • Saç sağlığı ve cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Zengin protein içeriğine sahip olduğundan iştah kesici özelliğe sahiptir.
 • Kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Ceviz suyunun içerisine limon sıkılarak tüketilmesi ödem önleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği limon ve ceviz suyunun faydaları arasındadır.
 • Tiroid hastalıklarına olumlu etkileri olduğu iddia edilmektedir.
 • Kabızlık gibi sindirim sistemi ile ilgili sorunların giderilmesinde etkilidir.

Aç karnına ceviz suyu içmek ne işe yarar?

Özellikle sabahları kahvaltıdan önce ceviz suyunun içilmesi tavsiye edilir. Ceviz suyunu aç karnına tüketmenin birçok faydası vardır. Ceviz suyunun faydalarından biri de kötü kolesterol seviyesini düşürmesidir. Yüksek kolesterol düzeyi kalp sağlığını olumsuz etkileyen önemli faktörlerden biridir. Ceviz suyunu aç karnına içtiğinizde kolesterol seviyeniz kontrol altına alınır ve kalp sağlığınız korunur. Kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıkların görülme oranını azaltmada etkili olan bu su aynı zamanda karaciğer sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor.

Ceviz suyu nasıl yapılır?

Ceviz suyunun yapımı ve hazırlanması son derece kolaydır. Bu suyu hazırlamak için insan sağlığına olumlu etkileri olan bazı kuruyemişlere ihtiyaç vardır. Ceviz suyu genellikle cevizin iç kısımlarının suda bekletilmesiyle elde edilir. Bir bardak suya birkaç adet fındık konup sabaha kadar bekletilir. Ancak ceviz kabukları da içi gibi suya da batırılabilir.

Bu bağlamda ceviz suyu kaç gün içilir sorusu ortaya çıkabilir. Ceviz suyunun faydalarından yararlanmak için ceviz suyunu içmenize engel bir durum yoksa düzenli olarak içmelisiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi çok fazla içmek de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle en fazla 15 gün içilmesi ve daha sonra ara verilmesi tavsiye edilir.

Cevizleri bütün gece suya koymanın ne anlamı var?

Fındık suyu sağlığınız için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Ceviz suyu elde etmek için cevizi bir gece önceden ıslatmanız gerekir. Özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde gözle görülür faydalar sağlar. Bu noktada ceviz suyunun yağ yakıp yakmadığı sorusu akla gelebilir. Ceviz suyu birçok proteinin yanı sıra çeşitli mineraller ve vitaminler içerir. Proteinlerin varlığı metabolizmayı iyileştirmede ve yağ yakımını hızlandırmada etkilidir. Bu nedenle her sabah aç karnına düzenli olarak ceviz suyu tüketmek kilo verme sürecinin hızlandırılmasında etkin rol oynar.

Ceviz suyunun zararı nedir?

Önerilen miktardan daha fazla fındık suyu tüketmek çeşitli yan etkilere neden olabilir. Kuruyemişler sağlıklı bir besin kaynağı olmasına rağmen tek başına çok fazla tüketilmesi ve çok fazla su içilmesi çeşitli zararlara neden olabilir.

Ceviz suyunu içmeden önce bir uzmandan yardım almalısınız. Kişinin sağlığı açısından içki içip içemeyeceğine bir tıp uzmanının onayı ile karar verilmelidir. Öte yandan fındık suyunun aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlar, diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Bu tür sorunlar fındık suyunun zararlı etkileri arasındadır. Bu nedenle kronik hastalığı olanların, düzenli ilaç kullananların ve alerjisi olanların bu suyu tüketmeden önce bir uzmandan tavsiye alması önemlidir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İmamoğlu'nun açıklamasına yanıt geldi İmamoğlu “villa” iddiasına yanıt verdi.
Rusya: Terör saldırısında ölenlerin sayısı 139'a yükseldiRusya: Terör saldırısında ölenlerin sayısı 139'a yükseldi
Mersin'de korkunç kaza! Çok sayıda yaralı varMersin'de korkunç kaza! Çok sayıda yaralı var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir