Canan Karatay'dan çarpıcı balık uyarısı: Unlanıp kızartılan balığın yaptığına bakın! “Karadeniz halkı bana kızmasın”

Ünlü profesör Canan Karatay, sağlık ve hastalık konusundaki açıklamalarıyla adından söz ettiriyor. Fit görünümüyle dikkat çeken 80 yaşındaki Karatay, YouTube platformundaki Sözcü programına konuk oldu. Uyarı: “Karadenizliler bana kızmasın” Özellikle Doğu Karadeniz'de sıklıkla tüketilen balıklarla ilgili şaşırtıcı bir açıklama yapan Karatay, unlanmış ve kızartılmış balıkların kanserojen madde içerdiğini anlattı.

KIRMIZI ET HAZIRLANMA ŞEKLİNE BAĞLI OLARAK KANSEROJEN OLUR.

CANAN KARATAY2

Kırmızı etin hazırlanma şekline göre kanserojen olduğunu belirten Prof. Kanser dolu maddelerle yıkanmış, yağlanmış. Bizim kırmızı etlerimiz aynı değil.” Onları hazırlama şeklimiz bile aynı değil. Yani bizim mangallarımızda bile kullanılmıyorlar. “Tükettiğimiz kırmızı etler en çok sevdiğimiz kuzu, kıyma, keçi gibi etlerdir. Asla kanserojen değildir. Ancak hazırlanma şekli çok önemlidir.” Açıklamalarına yer verdi.

“KARADENİZ HALKI BANA KIZMAYIN”

CANAN KARATAY3

Ünlü profesör daha sonra balık konusuna değinerek şunları söyledi: “Balık mesela balık alıp unlayıp kızartırsanız kanserojendir. Karadenizliler bana kızmasın. Ben hamsiyi severim. Hamsi gerçekten çok önemli, bütün kış tuzlayıp çiğ olarak tüketiyoruz.” Panelenmiş ve kızartılmış balıkların kansere neden olduğuna dikkat çekti.

KIZARTMA YERİNE IZGARA VEYA FIRINLAMA TERCİH EDİLİR

CANAN KARATAY4

Garson, “En çok hangi balığı tavsiye edersiniz diye sorsam cevabınız olur mu?” diye sordu. Soruyu Canan Karatay yanıtladı: “Türkiye'de hamsi ve sardalyede Omega 3 çok var. Palamut da çok iyi. Yani yağlı balıktır. Kızartılmaz ama ızgara yapılabilir. Fırında buharda pişirilir. En sağlıklısı budur. Bunlar yenilebilir.” O cevapladı:

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İçişleri Bakanı Yerlikaya: Operasyonlarda 599 kaçak göçmen ve 20 organizatör yakalandı İçişleri Bakanı Yerlikaya: “Kalkan-18” operasyonlarında 599 kaçak göçmen ve 20 organizatör yakalandı
Fatih Altaylı şunları söyledi: Fatih Altaylı, “Şükrü Genç'i sokakta görsem elini sıkmazdım!” Gösterisine misafir davet etti ve sebebini şöyle açıkladı
Gaziantep'te göçmen faciası!  Boğulmaktan öldülerGaziantep'te göçmen faciası! Boğulmaktan öldüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir