Böbrekleriniz için hangi doktora başvurmalısınız? Böbrek hastalıklarıyla hangi bölüm ilgilenir?

genişletmek

Böbrek enfeksiyonları veya böbrek taşları böbrek hastalığına neden olur. Kusma, ateş, baş dönmesi ve ağrılı idrara çıkma gibi belirtiler görüldüğünde doktora başvurmalısınız.

Böbrekleriniz için hangi doktora başvurmalısınız?

Nefrolog veya ürolog, böbreklerle ilgili hastalıklarla ilgilenen bir doktordur. Mesane, prostat ve böbrek taşı gibi sorunları olanlar üroloğa, böbrek yetmezliği olanlar ise nefroloğa başvurmaktadır. Böbrek hastalıkları için özel veya kamu hastanelerinin nefroloji ve üroloji bölümlerinden randevu almak mümkündür.

Böbrek hastalıklarıyla hangi bölüm ilgilenir?

Dahiliye anabilim dalının alt bölümleri olan üroloji ve nefroloji böbrek hastalarıyla ilgilenmektedir. Böbrek hastalığının sinsice ilerleyen bir hastalık olduğu ve mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Hastalığın çok ileri seviyelere ulaşmasını önlemek için erken teşhis yapılıyor. Vücuttan atılmayan toksinlerin böbreklerde birikmesi nedeniyle çeşitli böbrek hastalıkları ortaya çıkar.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir?

Böbrek hastalıkları yanlış ve zararlı alışkanlıklar sonucu ortaya çıkar. Toksinlerden kurtulmak ve böbrek sağlığını korumak için sigarayı ve alkolü bırakmanız gerekir. Vücudu toksinlerden arındıran bol su içmek önemlidir. Limonlu su içmek böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Zengin bir antioksidan kaynağı olan kereviz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklere iyi gelir.

Böbrek hastalığının tanı süreçleri nelerdir?

Böbrek hastalığını teşhis etmek için bazı testler yapılır. Doktorunuz tarafından yapılan testler serum keratinini, hesaplanan gromerüler filtrasyon hızını ve idrar albümini içerir. Ailesinde böbrek hastalığı öyküsü veya aşırı kilo alımı olan kişiler tanıyı koymak için teste tabi tutulur. Herhangi bir belirti yoksa erken teşhis için test yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

Böbrek ağrısı için hangi doktora başvurmalısınız? Böbrek ağrısı hangi bölümde tedavi edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir