Bilirubin nedir? Bilirubinin normal değeri ne olmalıdır? Yüksek bilirubin ve düşük bilirubin

Bilirubinin geçmişi bazen sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, karaciğer süreçlerindeki bir bozukluk bilirubinin normalden fazla birikmesine ve ciltte sarılığa neden olabilir. Sarılık, cildin ve gözlerin sararmasına neden olan bir durumdur. Safra taşları veya karaciğer hastalığı da bilirubin düzeylerini etkileyebilir.

Bilirubin nedir?

Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasının ardından oluşan sarı bir pigmenttir. Karaciğerde üretilir ve vücuttan atılarak safrayla bağırsağa taşınır. Normalde sağlıklı bir vücutta dengeli bir formda bulunur, ancak bazı sağlık sorunları nedeniyle bilirubin seviyeleri artarak sarılığa neden olabilir.

Bilirubin nasıl test edilir?

Bilirubin testi, kandaki bilirubin düzeyini ölçmek için yapılan bir laboratuvar testidir. Bilirubin testi 2 farklı şekilde yapılabilir. İlk ve en yaygın olanı kan testidir. Diğeri ise yenidoğanlarda kullanılan topuk kanı testidir. Her iki durumda da hastadan kan alınır. Kan laboratuvarda test edilir ve sonuçlar buna göre değerlendirilir.

Direkt bilirubin nedir?

Direkt bilirubin, total bilirubinin 2 ana bileşeninden biridir. Diğer bileşene dolaylı bilirubin denir. Direkt bilirubin, toplam bilirubin testinin bir parçası olarak ölçülür. Normal direkt bilirubin seviyeleri laboratuvara bağlı olarak biraz değişebilir ancak yetişkinlerde genellikle 0,0 ila 0,3 mg/dl arasında olduğu kabul edilir.

Toplam bilirubin nedir?

Total bilirubin, kan dolaşımındaki toplam bilirubin miktarını ifade eden bir değerdir. Toplam bilirubin, karaciğer fonksiyon testinin bir parçası olarak ölçülür. Bu test karaciğerin sağlığını değerlendirmek için yapılır. Normal total bilirubin seviyeleri laboratuvara bağlı olarak biraz değişebilir ancak yetişkinlerde genellikle 0,2 ila 1,2 mg/dl aralığında olduğu kabul edilir.

Yüksek bilirubinin belirtileri nelerdir?

Yüksek bilirubin (hiperbilirubinemi), genellikle sarılık olarak bilinen derinin ve göz beyazlarının sararmasına neden olur. Yüksek bilirubin belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntı
 • Koyu idrar
 • açık renkli tabure
 • Karın ağrısı
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Ateş

Düşük bilirubin belirtileri nelerdir?

Düşük bilirubin (hipobilirubinemi) nadir görülen bir durumdur ve genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Genellikle rutin kan testleri sırasında tesadüfen keşfedilir. Düşük bilirubin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Ciltte ve mukozalarda solgunluk, sarımsı renk
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kaşıntı

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Silahlı saldırıda dehşet! Yoldan geçen kadın boynundan vurularak hayatını kaybettiSilahlı saldırıda dehşet! Yoldan geçen kadın boynundan vurularak hayatını kaybetti
Sadık Khan üçüncü kez Londra belediye başkanı seçildiSadık Khan üçüncü kez Londra belediye başkanı seçildi
İstanbul'da 1 Mayıs'ta gözaltına alınanlarla ilgili yeni gelişme! 52 kişiye tutuklama talebiİstanbul'da 1 Mayıs'ta gözaltına alınanlarla ilgili yeni gelişme! 52 kişiye tutuklama talebi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir